کتاب تقریرات فقهی (۱) : کتاب غناء منتشر شد.


کتاب تقریرات فقهی (۱) : کتاب غناء منتشر شد.

کتاب تقریرات فقهی (۱) : کتاب غناء، مجموعه تقریر دروس آیت الله محسن فقیهی در باب مساله فقهی «غناء» است که توسط موسسه فقهی دارالثقلین امام عصر(عج) و انتشارات دارالعلم منتشر گردیده است.
فصول این کتاب به ترتیب به مباحث زیر پرداخته است.
 فصل اول: در این فصل، معنا و ماهیت غناء تبیین می‌شود. معنای غناء و طرب، از دیدگاه لغت و اصطلاح در این فصل، بررسی می‌شود. در ادامه، یازده تعریف فقها از غناء، نقد و بررسی می‌شود. در گفتار پایانی، بیان می‌شود که غناء از مقوله سخن نیست بلکه از مقوله کیفیت سخن است؛ بنابراین محتوای آواز در پیدایش عنوان غناء، کارایی ندارد.
فصل دوم: این فصل، وظیفه گونه‌شناسی حکم غناء را دارد. در این فصل، بررسی می‌شود که حکم حرمت غناء آیا نفسی و مربوط به خود عنوان غناء است یا این‌که چون مجلس غناء مشتمل بر اعمال حرامی مانند اختلاط زن و مرد، موسیقی و … است، حرمت این اعمال به غناء نیز سرایت کرده است.
همچنین گستره حرمت غناء بررسی می‌شود که سه دیدگاه در این باره تحلیل و بررسی می‌شود:‌ ۱- حرمت مطلق غناء؛ ۲- حرمت فی‌الجمله غناء؛ ۳- حرمت عرضی غناء.
فصل سوم: این فصل به بررسی مستثنیات حکم حرمت غناء اختصاص یافته است. یازده عنوان را که فقها از مستثنیات غناء دانسته‌اند، در این فصل، بیان شده و بررسی دقیق اجتهادی می‌شود. این عناوین عبارتند از: غنای در عروسی، حّداء، قرائت قرآن، مراثی، سرود، دعا و ذکر، هلهله، سرود جنگ، نغمه‌ مادرها و نوای بناها،‌ نغمه‌های رایج میان مردم و غنای در روزهای جشن و اعیاد.
فصل چهارم: در فصل پایانی این کتاب، برخی از احکام غناء بررسی می‌شود. این فصل، شامل پنج مبحث است:
مبحث اول: حکم درآمد به‌دست‌آمده از غناء؛
مبحث دوم: حکم آموزش و تعلیم غناء؛
مبحث سوم: حکم گوش کردن به غناء؛
مبحث چهارم: حکم حضور و نشستن در مجلس غناء؛
مبحث پنجم: فسق آوازخوان و گوش‌‌کننده.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *