علت اختلاف نظر برخی مراجع در تعیین روز عید فطر چیست؟


علت اختلاف نظر برخی مراجع در تعیین روز عید فطر چیست؟

,
آیت الله فقیهی تبیین کرد؛

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به تبیین علت اختلاف برخی مراجع در تعیین روز عید فطر پرداخت و گفت: رهبر انقلاب و بیشتر مراجع تقلید امروز را عید فطر اعلام کرده اند.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله محسن فقیهی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، صبح امروز در خطبه اول نماز عید فطر در مسجد الزهراء قم، با اشاره به وجوب زکات فطره در این روز گفت: پرداخت زکات فطره یکی از واجبات روز عید بوده که بر عهده هر فرد است و افرادی که تمکن مالی دارند این زکات را بر حسب خرما و برنج حساب و ببشتر از مقدار تعیین شده کمک کنند.آیت الله فقیهی به اختلاف برخی مراجع در تعیین روز عید فطر اشاره و بیان کرد: رهبر انقلاب و بیشتر مراجع تقلید امروز را عید فطر اعلام کرده اند؛ اما کسانی که در عید بودن امروز شک دارند، می توانند بر طبق فتوای مرجع خود عمل کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز کرد: رهبر انقلاب رؤیت هلال ماه شوال را با چشم مسلح را صحیح می داند؛ اما برخی مراجع تقلید در این مسأله رؤیت هلال را با چشم غیر مسلح صحیح دانسته اند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم بیان کرد : تکالیف شرعیه و دستورات دینی برای سعادت بشر و مردم صادر شده است؛ هر چند گاهی اختلاف فتواهایی در برخی مسائل میان مراجع وجود دارد.

وی با تقدیر از مواسات و کمک های مؤمنانه مردم در ماه رمضان، گفت: در این ماه مردم با در مسیر انفاق و کمک های مؤمنانه قدم های خوبی برداشته اند و مناسب است که این کمک ها بعد از ماه مبارک رمضان ادامه داشته باشد.

آیت الله فقیهی در خطبه دوم نماز عید فطر، یکی از مشکلات جامعه را بی حجابی در جامعه دانست و گفت: فرد بی حجاب افزون بر اینکه خود خلاف دستور شرع عمل می کند؛ همچنین سبب شیوع و ترویج بی حجابی در جامعه خواهد شد و تظاهر به گناه در مکان های عمومی، فساد جامعه را در پی خواهد شد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم بر ضرورت همگانی شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تأکید و بیان کرد: اگر تمام مردم در هر مکان و اتفاقی با زبان خوش و لسان لین به امر به معروف بپردازند، جامعه اصلاح خواهد شد.

وی ریشه مفاسد کشور را عدم تهذیب نفس انسان ها و مسؤولان دانست و بیان کرد: اگر انسان ها در راه اصلاح روش زندگی و تهذیب نفس خویش روی بیاورند و امر به معروف و نهی از منکر در جامعه همگانی و عمومی شود، مفاسد در نهادها، ادارات و جامعه ریشه کن خواهد شد.

آیت الله فقیهی در پایان با اشاره به رهنمود های رهبر انقلاب درباره جهش تولید گفت: باید ما تمام تلاش خورد در زمینه بر جهش تولید و رونق اقتصادی به نفع مردم انجام دهیم تا مشکلات اقتصادی جامعه و مردم کاهش یابد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *