خارج فقه ۲۹ (قمار: کبیره یا صغیره بودن گناه قمار)


خارج فقه ۲۹ (قمار: کبیره یا صغیره بودن گناه قمار)

, ,

موضوع: مکاسب محرمه/قمار / کبیره یا صغیره بودن گناه قمار

خلاصه جلسه گذشته صحبت در بحث قمار در این است که آیا قمار از گناهان کبیره هست یا از گناهان صغیره است؟دو نظریه وجود دارد:۱_ قمار از گناهان صغیره است.قال الشهید الثانی (ره): «ظاهر النهی أنها من الصغائر، فلا یقدح فی العداله إلا مع الإصرار علیها» [۱] .

شهید ثانی (ره) می‌فرماید: قمار گناه صغیره است و مضّر به عدالت نیست مگر اینکه اصرار بر آن داشته باشد و اگر اصرار بر آن نداشته باشد گناه کبیره نیست.۲_قمار از گناهان کبیره است.صاحب جواهر (ره)[۲] اظهار تعجب می‌کند از اینکه مرحوم شهید ثانی (ره) قمار را گناه صغیره می‌داند، در حالی‌که قمار از گناهان کبیره است و در قرآن و روایات دلایل زیادی بر این مسئله وارد شده است، چطور ممکن است که شخصیتی مانند شهید ثانی این اشتباه را مرتکب شود و قمار را از گناهان صغیره بداند. لذا قول دوم را تقویت می‌کنند که قمار از گناهان کبیره است.

به نظر ما نیز این حرف درست است و دلایل قوی بر این مطلب وجود دارد که قمار از گناهان کبیره است.

و قال الامام الخمینی (ره): «القمار بأقسامه من الکبائر»[۳] .

مرحوم امام (ره) می فرماید: تمام اقسام قمار از گناهان کبیره هست.آیت الله سبحانی هم قمار را گناه کبیره می‌داند[۴] .

ادلّه کبیره بودن گناه قمارآیه اول:﴿یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَکْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا﴾[۵]

ای پیامبر از شما در مورد شراب و قمار سؤال می‌کنند، بگو این ‌دو گناه کبیره هستند.همین یک جمله از آیه شریفه ﴿قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ﴾ برای کبیره بودن گناه قمار کفایت می‌کند، ممکن است منافعی برای شراب و قمار هم باشد ولی گناه آن بیشتر است و از همین آیه قرآن که صراحت در این مطلب دارد کاملا استفاده می‌شود که قمار گناه کبیره است.

و این‌که در آیه آمده است ممکن است منافعی برای بشر هم داشته باشند، این مضّر به این مطلب نیست چون خیلی از چیزها ممکن است منافع مادّی داشته باشند ولی در مقابل عذاب اخروی چیزی به شمار نمی‌آیند، کسی که قمار‌بازی می‌کند ممکن است برنده شود و پولی کسب کند ولی این مسائل مادی می‌باشند اما عذاب اخروی آن زیاد است چون گناه بزرگی است.به نظر می‌رسد که این آیه به صراحت بیان می‌کند که قمار گناه کبیره است و می‌توان به این آیه برای کبیره بودن قمار استدلال کرد.

آیه دوم:﴿یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَیْسِرُ وَ الْأَنْصَابُ وَ الْأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ﴾[۶]

در این آیه شریفه قمار در ردیف شراب و بت‌پرستی آمده است و می‌فرماید از اعمال شیطان هست و از آنها دوری کنید، و این دلالت بر این دارد که قمار از گناهان کبیره است.این آیه شریفه هم می‌تواند دلیل و یا مویّد بر این باشد که قمار از گناهان کبیره هست.آیت الله سبحانی برای کبیره بودن گناه قمار به این آیه شریفه استدلال کرده‌اند.[۷]

قطع نظر از این دو آیه شریفه که بر کبیره بودن گناه قمار به آن استدلال شده و به نظر ما برای کبیره بودن گناه قمار کفایت می‌کند، روایاتی هم در این باب داریم که این مسئله را اثبات می‌کند.

و اما روایات:روایت اول:فِی عُیُونِ الْأَخْبَارِ بِأَسَانِیدِهِ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ[۸] عَنِ الرِّضَاع فِی کِتَابِهِ إِلَى الْمَأْمُونِ قَالَ: «… وَ اجْتِنَابُ الْکَبَائِرِ وَ هِیَ … وَ السُّحْتُ وَ الْمَیْسِرُ وَ هُوَ الْقِمَارُ…»[۹] .

امام رضا (ع) در آن نامه‌ای که برای مأمون نوشتند فرمودند: که از گناهان کبیره اجتناب کنید و قمار و میسر از گناهان کبیره هستند. هم سند روایت درست است و هم دلالت آن.مرحوم شیخ انصاری (ره)[۱۰] و آیت الله سبحانی[۱۱] به این روایت استدلال کرده‌اند و به نظر ما هم استدلال درست است.

حضرت امام (ره)[۱۲] در سند این روایت اشکال می‌کند، که به نظر ما اشکال مرحوم امام (ره) وارد نیست و در هر صورت می‌توان برای کبیره بودن گناه قمار به این روایت استدلال کرد. چنانچه مرحوم شیخ می‌فرماید: «انه لایقصر عن الصحیح»[۱۳] این روایت کمتر از روایت صحیح نیست؛ یعنی سندش درست است.

روایت دوم:وَ عَنْ أَبِی عَلِیٍّ الْأَشْعَرِیِّ[۱۴] عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِنَا وَ عَنْ عَلِیِّ بْنِ إِبْرَاهِیمَ[۱۵] عَنْ أَبِیهِ[۱۶] جَمِیعاً عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَهَ[۱۷] عَنْ أَبِیهِ عَنْ عَلِیِّ بْنِ یَقْطِینٍ[۱۸] قَالَ … فَقَالَ لَهُ أَبُو الْحَسَنِ ع … وَ قَدْ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِی مَوْضِعٍ آخَرَ ﴿یَسْئَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیْسِرِ- قُلْ فِیهِمٰا إِثْمٌ کَبِیرٌ وَ مَنٰافِعُ لِلنّٰاسِ …﴾ فَأَمَّا الْإِثْمُ فِی کِتَابِ اللَّهِ فَهِیَ الْخَمْرُ وَ الْمَیْسِرُ وَ إِثْمُهُمَا کَبِیرٌ کَمَا قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ …»[۱۹]

امام کاظم (ع) به علی بن یقطین می‌فرماید: شراب و قمار همان‌طور که خداوند فرموده است گناه کبیره و بزرگ است.این روایت هم دلالت می‌کند بر اینکه قمار گناه بزرگ است و تنها اشکالی که به این روایت وارد است این است که این روایت به‌خاطر وجود علی بن ابی حمزه بطائنی در سلسله روایت اعتباری ندارد ولی می‌توان به عنوان مویّد از این روایت استفاده کرد.روایت سوم:باسناده عَنِ الْأَعْمَشِ[۲۰] عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (ع) فِی حَدِیثِ شَرَائِعِ الدِّینِ قَالَ: «وَ الْکَبَائِرُ مُحَرَّمَهٌ وَ هِیَ … وَ الْمَیْسِرُ …»[۲۱] .

و گناهان کبیره حرام است و از جمله این کبائر قمار است.اشکالی که بر این روایت وارد است این است که سند این روایت ضعیف است البته به عنوان مویّد می‌شود از این روایت استفاده کرد چون دو آیه از قرآن به عنوان دلیل آمده است و روایت صحیحه هم در این زمینه آمده است و حتی نیازی به این مویّدات نیست.حضرت امام (ره) استدلال به این روایت کرده است البته سند روایت را ضعیف می‌داند که به نظر ما حرف درستی است چون افراد زیادی در سلسله روایت وجود دارند که مهمل هستند.

روایت چهارم:عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ [۲۲] فِی تَفْسِیرِهِ عَنْ أَبِی الْجَارُودِ[۲۳] عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (ع) فِی قَوْلِهِ تَعَالَى ﴿إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَیْسِرُ …﴾ … وَ قَرَنَ اللَّهُ الْخَمْرَ وَ الْمَیْسِرَ مَعَ الْأَوْثَانِ»[۲۴] .

امام باقر (ع) می‌فرماید: که در کلام خداوند قمار در ردیف بت‌پرستی و شراب قرار گرفته است و این می‌تواند دلیل باشد بر اینکه قمار از گناهان کبیره است. از لحاظ سند این روایت ضعیف است چون مرفوعه است.امام (ره) استدلال به این روایت را ممکن دانسته چون مورد عمل قدما واقع شده است. نظر مرحوم امام در مورد روایات ضعیف این است که اگر مورد عمل قدما قرار گرفته باشد، جبران ضعف سند آن روایت می‌شود و می‌توان به آن روایت استدلال کرد. در چنین مواردی اکثر علما فتوا نمی‌دهند و حکم به احتیاط واجب می‌کنند ولی مرحوم امام طبق آن روایت فتوا می‌دهند و به نظر ما هم فرمایش امام (ره) متین است و ما می‌توانیم به روایت ضعیفه‌ای که قدمای ما به آن عمل کرده‌اند، عمل کنیم.

روایت پنجمعَنْهُمْ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِد ٍ[۲۵] عَنْ عَبْدِ الْعَظِیمِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْحَسَنِیِّ[۲۶] قَالَ حَدَّثَنِی أَبُو جَعْفَرٍ الثَّانِی (ع) قَالَ سَمِعْتُ أَبِی یَقُولُ سَمِعْتُ أَبِی مُوسَى بْنَ جَعْفَرٍ ع یَقُولُ … لِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ نَهَى عَنْهَا کَمَا نَهَى عَنْ عِبَادَهِ الْأَوْثَانِ))[۲۷] .

امام جواد (ع) فرمود که شنیدم که پدرم می‌فرمود که امام موسی بن جعفر (ع) فرموده است که همانطور که از بت‌پرستی نهی شده، از قمار هم نهی شده است. لذا دلالت بر این دارد که قمار از گناهان کبیره است.به نظر ما قمار از گناهان کبیره است و هیچ شبهه‌ای در آن وجود ندارد البته باید این نکته را مورد توجه قرار داد که کبیره بودن قمار در جاهایی است که قدر متیقّن قمار وجود داشته باشد؛ یعنی قمار یک قدر متیقن دارد و یک موارد مشکوک، مثلا در آن جایی که بازی با آلات معدّه للقمار مع الرهان باشد پس اگر آلات قمار باشد و رهان هم باشد در اینجا مسلّما قمار هست و از گناهان کبیره است اما موارد مشکوکه را شامل نمی‌شود مثل جایی که آلات قمار باشد اما رهان نباشد البته به نظر ما این مورد را باید احتیاط کرد و همچنین در جایی که غیر آلات قمار باشد اما رهان وجود داشته باشد که در اینجا هم باید احتیاط کرد هرچند در این دو مورد دلیل قاطع و محکمی وجود ندارد اما چون اجماع وجود دارد و علما به آن عمل کرده‌اند باید احتیاط کرد پس اگر در این دو مورد که از موارد متیقّنه نیست و مشکوکه هست و کسی مرتکب آن شد گناه کبیره مرتکب نشده است چون گناه کبیره در جایی صورت می‌گیرد که از مصادیق متیقّنه قمار باشد.

 


[۸] . امامی و ثقه است.
[۱۴] .احمد بن ادریس قمی، امامی و ثقه است.
[۱۵] . امامی و ثقه است.
[۱۶] .اختلافی است اما بنا بر اقوی امامی و ثقه است.
[۱۷] . واقفی و ضعیف است.
[۱۸] .امامی و ثقه است.
[۲۰] . سلیمان بن مهران که اختلافی است اما بنا بر اقوی امامی و ثقه است.
[۲۲] . امامی و ثقه است.
[۲۳] . وثاقتش ثابت نشده است.
[۲۵] . امامی و ثقه است.
[۲۶] . امامی و ثقه است و دارای منزلت عظیمی است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *