آیت الله فقیهی: مسئولیت عدم امنیت کشور را چه کسی می پذیرد؟/ دولت تسهیلات بیشتری را برای فرزندآوری اختصاص دهد


آیت الله فقیهی: مسئولیت عدم امنیت کشور را چه کسی می پذیرد؟/ دولت تسهیلات بیشتری را برای فرزندآوری اختصاص دهد

, ,

حوزه/ طبق آمارها، مهم‌ترین علل کاهش میل به فرزندآوری در جامعه، احساس عدم امنیت اقتصادی و معیشتی، کاهش نرخ ازدواج و همچنین ترویج سبک زندگی فردگرایانه است.

آیت‌الله فقیهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، ضمن ابراز نگرانی از کاهش رشد جمعیت بیان کرد: نیروی انسانی یکی از ارکان بنیادین و حیاتی قوام هر جامعه است که ضعف در آن، ضربات سهمناکی به کیان کشور می‌زند. متأسفانه شاهدیم که کاهش نرخ فرزندآوری و در نتیجه کاهش جمعیت، تبدیل به یک مسئلۀ بحرانی برای جامعۀ ایران شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه ادامه داد: لذا این مطلب بیش از پیش نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و کار فرهنگی، ترویجی و تبیینی مستمر و پایداری را جهت جلب توجه عموم اقشار جامعه طلب می‌کند؛ چراکه بنا بر آمارهای اعلام‌شده، میزان رشد جمعیت در سال گذشته به کمتر از یک درصد رسیده و این عدد در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است؛ فلذاست که در صورت عدم توجه به این مسئله، در سی سال آینده ایران تبدیل به کشوری پیر شده و عمدۀ درآمد دولت صرف نگه‌داری افراد مسن خواهد شد.

این استاد حوزه ضمن بیان عوامل کاهش میل به فرزندآوری در جامعه افزود: طبق آمارها، مهم‌ترین علل کاهش میل به فرزندآوری در جامعه، احساس عدم امنیت اقتصادی و معیشتی، کاهش نرخ ازدواج و همچنین ترویج سبک زندگی فردگرایانه هستند که این امر توجه دستگاه‌های مسئول در امر اقتصاد و فرهنگ کشور را بیش از پیش می‌طلبد. فرهنگ فردگرایی، ازدواج یا فرزندآوری را امری کم‌اهمیت و ثانوی جلوه داده و آن را مخالف خودشکوفایی شخصی انسان ها تصور می‌کند.

آیت الله فقیهی گفت: در حالی که از نگاه اسلام، انسان موجودی اجتماعی است و اساساً منافع فردی در کنار منافع جمعی است که تحقق پیدا می‌کنند. بنابراین، در مسئلۀ جمعیت، باید به ریشه‌ها و عوامل این مسئله توجه ویژه کرد، چراکه بدون پرداختن به علل این مشکل، حل آن ممکن نخواهد بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه در ادامه با اشاره به وعدۀ الهی در قرآن کریم مبنی بر وسعت رزق در صورت فرزندآوری فرمودند: خداوند متعال در سه موضع از قرآن کریم به دغدغه‌های اقتصادی فرزندآوری پاسخ گفته است. از جمله در سورۀ إسراء که روزی دادن به فرزندان را تضمین کرده است: وَلَا تَقْتُلُوا أَوْلَادَکُمْ خَشْیَهَ إِمْلَاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِیَّاکُمْ إِنَّ قَتْلَهُمْ کَانَ خِطْئًا کَبِیرًا (الإسراء، ۳۱). البته باید توجه داشت که روزی‌رسانی خداوند نباید این توهم را پدید آورد که هیچ تلاش و کوششی از سوی بندگان لازم نیست. خداوند متعال رزق و روزی را به واسطۀ اسباب مادی و دنیوی که همان کار و قیام به امرار معاش است، نازل می‌کند.

این استاد حوزه بیان داشت: یا در آیۀ ۳۲ سورۀ نور می‌خوانیم: وَ أَنْکِحُوا الْأَیامی‏ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ. در این آیۀ شریفه هم بر ضمانت روزی تأکید شده است. و همین‌طور در آیۀ ۱۵۱ سورۀ انعام: وَ لا تَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ مِنْ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَ إِیَّاهُمْ. فلذا اینکه در سه آیه از قرآن کریم بر این موضوع تأکید شده است، نشان می‌دهد که این مسئله در دین مبین اسلام تا چه اندازه اهمیت دارد.
وی با ابراز تأسف از استمرار سیاست‌گذاری و فرهنگ‌سازی نادرست دولت‌های پیشین مبنی بر کاهش جمعیت افزود: یکی دیگر از عوامل این کاهش، سیاست‌هایی بود که در برخی از دولت‌های پیشین ترویج می‌شد (و شاید در مقطعی هم با توجه انفجار جمعیت، سیاست درستی بوده است) و آن عبارت از مسئلۀ کنترل جمعیت است که با شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» سال‌ها بر سر زبان‌ها افتاد؛ این سیاست باعث کاهش رشد جمعیت طی دهۀ هفتاد تا دهۀ نود شد و اکنون شاهد تبعات افراط در استمرار این سیاست جمعیتی در جامعه هستیم.

این عضو جامعه مدرسین حوزه در ادامه ضمن بیان نقش مهم مسئولان پیرامون افزایش جمعیت اضافه کرد: مسئولان و متولیان امر در فراهم کردن مقدمات و لوازم حل این مشکل وظیفۀ سنگینی بر دوش دارند. به این دلیل که تا امنیت اقتصادی و معیشتی مردم برقرار نباشد و از طرفی کار فرهنگی و تبیینی هم برای اقناع مردم صورت نگرفته باشد، نمی‌توان انتظار تحقق افزایش جمعیت را داشت. به همین جهت است که مسئولان فرهنگی کشور باید بیش از پیش برای افزایش جمعیت مسئلۀ تبیین و رسانه را جدی بگیرند.

این استاد حوزه با بیان دیدگاه مقام معظم رهبری پیرامون افزایش جمعیت یادآور شد: در سال‌های اخیر رهبر معظم انقلاب بارها خطاب به مسئولان تأکید کردند که مسئلۀ جمعیّت را جدّی بگیرید؛ و از مسئولان این انتظار وجود دارد که با توجه روزافزون به این مسئله، از دغدغه‌های مردم و مقام معظم رهبری بکاهند.

آیت‌الله محسن فقیهی با اشاره به اهمیت کار رسانه‌ای پیرامون افزایش جمعیت گفت: ما برای ترویج فرهنگ فرزندآوری و افزایش جمعیت، نیاز به تبیین و فعالیت رسانه‌ای گسترده برای ترویج فرزندآوری در اذهان و نفوس جامعه هستیم. فرزندآوری مسئلۀ تصمیم یک نفر و دو نفر در کشور نیست؛ مسئله‌ای است که با تک تک هشتاد میلیون جامعۀ ایرانی مرتبط است و باید با آنها صمیمانه ارتباط برقرار کرد و مشکلات‌شان را شنید تا با آسیب‌شناسی متوازن، معضل کاهش بحرانی رشد جمعیت را شاهد نباشیم.

عضو جامعۀ مدرسین با تأکید بر لزوم اقناع‌سازی اجتماعی، بیان داشت: مسئولان توجه داشته باشند که انسان در هر تصمیم مسئلۀ هزینه و فایده را لحاظ می‌کند و سیاست‌گذاری‌های مجلس و دولت باید به نحوی باشد که هزینۀ فرزندآوری کاهش یافته و فواید معقولی هم بر آن مترتب باشد، کما اینکه شاهدیم در طرح اخیر مجلس به این امر توجه شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *